(Kwieciszowice PKP – Iwenica – Źródło Św. Wolfganga – Rozdroże Izerskie – Rezerwat ”Krokusy w Górzyńcu” – Sztolnie pirytu – Zbójeckie Skały – Szkl. Por. Dolna PKP) – 09.04.2017 r.

Dzień później po ostatniej wycieczce poszedłem na kolejną. A dlaczego nie 🙂 ? Tym razem wycieczka w trochę mniej znane miejsca Gór Izerskich, a przynajmniej jej początek.

Na początku pojechaliśmy pociągiem do wsi Kwieciszowice. Wieś mało znana, a można tam zobaczyć tradycyjną chatę z 1758 r. Kiedyś takich chat było mnóstwo, teraz są one mało liczne.

Zwornik portalu z 1758 r.

Z Kwieciszowic poszliśmy w górę do Antoniowa. Tam dawna leśniczówka, a obecnie pensjonat na sprzedaż „Iwenica”.

”Iwenica”

Dalej skręcamy w leśne ścieżki i krążąc nimi docieramy do dawnego pogańskiego źródełka Św. Wolfganga, który jest częstym patronem takich obiektów.

Źródło Św. Wolfganga

Następnie robimy kółko wokół najwyższego szczytu Grzbietu Kamienickiego – Kamienicy (975 m n. p. m.) i docieramy do Rozdroża Izerskiego (767 m n. p. m.). Można powiedzieć, ze w tym miejscu  wychodzimy z mniej znanych miejsc Gór Izerskich do tych częściej odwiedzanych przez turystów. Na Rozdrożu Izerskim fundamenty po dawnym schronisku i później pełniącym inne rolę obiekcie.

Rozdroże Izerskie – 767 m.

Z Rozdroża udajemy się do Rezerwatu „Krokusy w Górzyńcu”. Mamy nadzieję, że już krokusy wiosenne zakwitły i zobaczymy fioletowy dywan. Na szczęście część krokusów już jest dojrzałych i możemy podziwiać te cudo przyrody.

Krokus wiosenny

Kolejną atrakcją na naszej dzisiejszej trasie są sztolnie po dawnej kopalni pirytu. Do niektórych można nawet wejść co oczywiście czynie. Jestem wyposażony w czołówkę, więc mogę spokojnie próbować.

Z sufitu co chwilę spadają kroplę wody, grunt jest mokry i tak samo ściany. Trochę się pobrudziłem, ale to normalne w sztolniach. Mi osobiście to miejsce się bardzo spodobało i na pewno odwiedzę jej ponownie :).

Wejście do sztolni

Wewnątrz sztolni (2)

Wewnątrz sztolni (4)

Na koniec wycieczki udaliśmy się na Zbójeckie skały, a dalej na pociąg do domu.

Reklamy