(JG – Świecie – Zapory na Kwisie – Gryfów Śląski – Lubomierz – JG) – 08.04.2017 r.

  1. kwietnia czekała na nas wycieczka autokarowo – piesza w Pogórze Izerskie. Zaletą takich wycieczek jest możliwość zwiedzenia wielu atrakcji oddalonych od siebie w ciągu jednego dnia.

Pierwszą atrakcją, którą postanowiliśmy zwiedzić tego dnia były ruiny Zamku „Miecz” w Świeciu. Na miejscu zostaliśmy oprowadzeniu po zamku przez gospodynie tego miejsca. Razem ze swoim mężem wkładają w ten obiekt mnóstwo pracy. Co roku starają się odbudowywać zamek z tradycyjnych, średniowiecznych budulców. Trzeba podziwiać takich ludzi.

Zamek ”Miecz” w Świeciu (1)

Zamek ”Miecz” w Świeciu (5)

Zamek ”Miecz” w Świeciu (6)

Zamek ”Miecz” w Świeciu (7)

Zamek ”Miecz” w Świeciu (10)

Po zwiedzeniu i zapoznaniu się z historią zamku pojechaliśmy na Zapory znajdujące się na rzece Kwisie. Pierwsza z nich położona jest nad Jeziorem Leśniańskim, druga zaś nad J. Złotnickim.

Przy tej drugiej znajduję się nie lada gratka krajoznawcza. Otóż możemy zobaczyć tam figurę żeliwnego lwa, który kiedyś znajdował się w Starościńskich Skałach w Rudawach Janowickich, ale ze względu na jego dewastacje został przeniesiony tutaj. Jednak wg nowych informacji niedługo może wrócić powrotem nad Starościńskie Skały. Czy tam wróci, czas pokaże.

Zapora na Jeziorze Leśniańskim (1)

Jezioro Leśniańskie (1)

Zapora na Jeziorze Złotnickim (1)

Jezioro Złotnickie (1)

Żeliwny Lew ze Starościńskich Skał nad Jeziorem Złotnickim

W dalszej części naszej wycieczki z nad wody pojechaliśmy do miasta, ale nie byle jakiego. Pojechaliśmy do Gryfowa Śląskiego. Tam wiele zabytkowych kamienic z okresu renesansu i baroku i wiele innych zabytków. Na mnie osobiście zrobiły one duże wrażenie.

Ratusz w Gryfowie Śląskim

Renesansowy portal na kamienicy w Gryfowie Śląskim

Fontanna w Gryfowie Śląskim

Scena na Ratuszu w Gryfowie Śl. przedstawiająca Gryfa i Rycerza

Wizerunek Bolesława Wysokiego na fasadzie Ratusza w Gryfowie Śląskim

W Gryfowie Śląskim oprócz spaceru i zwiedzaniu zabytków w Rynku tego miasta warto również udać się do Kościoła pw. Św. Jadwigi. W kościele tym znajdziemy kilka interesujących obiektów. Są to m.in. Epitafium rodziny Schaffgotschów, Sufit ozdobiony techniką sgraffito, oraz ołtarz.

Kościół Parafialny pw. Św. Jadwigi w Gryfowie Śląskim

Epitafium Schaffgotschów w Kościele Parafialnym pw. Św. Jadwigi w Gryfowie Śląskim

Herb Schaffgotschów ; obok sgraffito

Ołtarz w Kościele Parafialnym pw. Św. Jadwigi w Gryfowie Śląskim

Z zabytkowego Gryfowa pojechaliśmy do również ciekawego Lubomierza. Jest on zarówno poklasztornym miastem jak i związany z polską kinematografią, a głównie komediami.

Zwiedzanie Lubomierza zaczynamy od największej sakralnej atrakcji tego miasta, czyli Kościóła pw. Wniebowzięcia NMP i św. Maternusa w Lubomierzu. W kościele zabytkowe freski o dużej wartości, piękny ołtarz, największy zbiór relikwii I stopnia w Polsce, a nawet Europie oraz zabytkowe szaty kapłańskie itp.

Kościół pw. Wniebowzięcia NMP i św. Maternusa w Lubomierzu

Kościół pw. Wniebowzięcia NMP i św. Maternusa – ołtarz

Fresk przedstawiający mycie stóp Apostołom przez Jezusa

Relikwie I stopnia w Kościele pw. Wniebowzięcia NMP i św. Maternusa (1)

Szklany Relikwiarz nr 2 u boku ołtarza Kościoła pw. Wniebowzięcia NMP i św. Maternusa

Zabytkowe szaty kapłańskie

Po zwiedzeniu części sakralnej Lubomierza przenieśliśmy się do części filmowej. W Lubomierzu kręcono kilka polskich komedii z najbardziej znaną – „Sami swoi”. W Lubomierzu od wielu lat odbywa się także Festiwal Filmów Komediowych, na który zjeżdżają znane twarze polskich komedii. Lubomierz ma również swoją Aleje, gdzie zobaczymy tablice z nazwiskami takich aktorów.

Aleja gwiazd polskiego filmu (2)

Aleja gwiazd polskiego filmu (4)

Najbardziej znanym miejscem w Lubomierzu kojarzonym z polskimi komediami jest Muzeum Kargula i Pawlaka, bohaterów komedii „Sami swoi”.

Muzeum Kargula i Pawlaka w Lubomierzu

Po części filmowej wróciliśmy do zwiedzania pozostałych zabytków Lubomierza. Są m.in. pręgierz z XVI w., czy też „figura morowa”, z wizerunkiem m.in. Św. Jana Chrzciciela.

Piaskowcowy pręgierz z XVI w.

Posąg Św. Jana Chrzciciela

Po całym dniu zwiedzania wróciliśmy autokarem do domu z wiedzą bogatszą o atrakcje Pogórza Izerskiego.

Reklamy